خیریه در جوامع اسلامی

عنوان انگلیسی: Charity in Islamic societies
پدیدآور : Amy Singerفاطمه سلجوقیان
ناشر : قبسات
مفاهیم : وقف و امور خیریه
رشته : جامعه شناسی و مطالعات فرهنگی
کلیدواژه ها:
  • جوامع اسلامی
  •  

    کتاب «خیریه در جوامع اسلامی» یکی از هزاران پژوهش تاریخی شرق‌شناسان در حوزه تارخ مسلمانان در کشورهای اسلامی است که این‌بار از نگاه فعالیت‌های خیرخواهانه به تاریخ جوامع اسلامی پرداخته است. نویسنده در نتیجه‌گیری کتابش نوشته است: «هدف این کتاب، روشن‌ کردن این نکته بود که مطالعه تطبیقی خیریه به جستجوی تفاوت‌ها و شباهت‌های میان جوامع و تجارب تاریخی آن‌ها منجر می‌شود.» به همین دلیل هنگامی که خواننده کتاب را می‌خواند، صرف‌نظر از بعضی اشتباهات، احساس می‌کند که نویسنده بی‌طرفانه و به‌دور از تعصب، تاریخ خیریه و جوامع اسلامی را بررسی کرده است، زیرا هدف این نوع مطالعات، شناخت دقیق و صحیح از جوامع اسلامی است تا تایید یا تخریب فرد یا گروه خاص؛ موضوعی که در کتاب‌های تاریخی کمتر دیده می‌شود.

    کتاب حاضر در پنج فصل با عنوان‌های «زکات (نماز بخوان و زکات بپرداز)»، «فعالیت‌های خیریه داوطلبانه»، «خیرین (دست بالا)»، «فقرا و نیازمندان» و «اقتصاد مختلط خیریه» تنظیم شده است.

    نویسنده این کتاب، پروفسور امی سینگر، متخصص تاریخ عثمانی و عضو هیات علمی مرکز مطالعات تاریخ آفریقا و خاورمیانه است و نخستین چاپ کتاب «خیریه در جوامع اسلامی» در ۴۳۸ صفحه با شمارگان دو هزار نسخه به بهای ۳۰ هزار تومان از سوی انتشارات قبسات و با حمایت و مشارکت بنیاد آلاء راهی بازار نشر شده است.